Rodzaje i ceny kostki brukowej

Betonowe kostki brukowe to jedno z najlepszych rozwiązań dla budowy chodników i podjazdów na naszej posesji. Żeby jednak spełniała ona nasze oczekiwania, trzeba wybrać jej odpowiedni rodzaj.

Przeznaczenie powierzchni

Z betonowych kostek brukowych wykonuje się wszelkiego rodzaju ścieżki i drogi, ale służą do tego różne jej rodzaje. Obecnie na rynku dostępna jest cała masa najróżniejszych kształtów i kolorów, lecz to parametry techniczne materiału są zazwyczaj czynnikiem decydującym. Przeznaczenie powierzchni to przede wszystkim różnice w jej obciążeniu, ponieważ samochody w oczywisty sposób generują inny nacisk niż piesi, a kupienie tej samej kostki do obu zastosowań będzie albo marnotrawstwem pieniędzy, albo wstępem do uzyskania niefunkcjonalnych powierzchni.

Najważniejszą kwestią jest tutaj grubość kostki. Kostka o grubości 4 centymetrów sprawdzi się na ścieżkach ogrodowych, ale już nie na przydomowym parkingu czy podjeździe. Co więcej, na ostateczny efekt ma duży wpływ jakość wykonania powierzchni, więc znacznie lepsze efekty uzyskamy oddając się w ręce specjalistów.

Grubość kostki brukowej

W przypadku nawierzchni, po których nie będzie poruszało się nic ciężkiego, kostki o grubości 4 centymetrów są zawsze wystarczające. Jest to idealne rozwiązanie chociażby na patio.

W miejscach, gdzie obciążenie rośnie, bo na przykład będziemy tam zostawiać samochód, potrzeba kostki o grubości co najmniej 6 centymetrów.

grubość kostki brukowej

Jeśli będziemy budować podjazd, po którym samochody będą jeździć często i szybko, a także będą to samochody dostawcze, będziemy potrzebować już co najmniej 8 centymetrów grubości.

Dokładne dobieranie grubości kostki brukowej jest ważne ze względów technicznych i finansowych. Kostka zbyt cienka będzie mogła zostać łatwo uszkodzona, a kostka zbyt gruba dla danego przeznaczenia to niepotrzebny koszt materiału i trudniejsze wykonanie inwestycji.

Jakość a cena

Jakość i estetyka kostki brukowej nie zawsze idzie w parze. Są to elementy, które da się kształtować osobno i producenci często właśnie w ten sposób postępują. Odpowiednia jakość jest zawsze potwierdzona certyfikatami gwarantującymi spełnianie przez produkt odpowiednich norm (norma europejska PN-EN 1338 Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań). Wszystkie wyroby renomowanych producentów są sprawdzane na etapie produkcji oraz już jako produkt gotowy.

Wbrew pozorom, produkcja kostki brukowej wcale nie jest prosta. Konieczne jest wykorzystywanie odpowiednich materiałów oraz trzymanie się ściśle technologii produkcji. Podążanie za wszystkimi wytycznymi jest też drogie, więc nie należy oczekiwać, że najtańsze propozycje będą propozycjami o wysokiej jakości. Zazwyczaj im droższa kostka, tym bardziej trwała, chociaż nie jest to zasada sztywna. Zakup kostki ładnej i taniej to jednak niemal zawsze konieczność pogodzenia się z faktem, że za długo nam taka kostka nie posłuży.

Spełnienie wszystkich wymogów niezbędnych do uzyskania certyfikatu jakości daje nam gwarancję, że zakupiony produkt wytrzyma tak długo, jak deklaruje to producent. Jeśli oczywiście kostka została ułożona prawidłowo i była dobrze dobrana.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz