Kostka brukowa w Twoim ogrodzie i obejściu domowym

Kostka brukowa jest materiałem niedrogim i jednocześnie bardzo wytrzymałym, jest praktyczna i estetyczna, a do tego pozwala na wykorzystanie jej w bardzo wielu sytuacjach. Jest to idealna nawierzchnia do ułożenia przed domem, jako ścieżka w ogrodzie, podjazd do garażu lub powierzchnia tarasu. Można ją dostosować do różnych stylów aranżacji i chociaż sama w sobie wydaje się niepozorna, jej odpowiednie łączenie pozwala nam na stworzenie naprawdę imponujących dzieł.

Którą kostkę wybrać?

Kostkę brukową zawsze trzeba dobierać do tego, gdzie zostanie położona, czyli do tego, jak będzie wykorzystywana. Różne sposoby wykorzystania będą wymagały różnej wytrzymałości, a to oznacza różną grubość kostki. Inną kostkę będziemy kłaść w garażu, inna kostka będzie przeznaczona na taras, a jeszcze inna kostka posłuży nam na podjeździe, po którym poruszać się będą czasami ciężkie samochody. Najmniejsza kostka pod względem grubości przeznaczona jest zawsze na chodniki, po których będą przechadzali się tylko ludzie, czyli na przykład na ścieżki ogrodowe. Do takich celów wykorzystamy kostkę o grubości 10 centymetrów. Jeśli oprócz nas po kostce brukowej będą poruszały się też nie za duże samochody, zwykłe miejskie samochody osobowe, będziemy potrzebowali kostki grubości 6-8 centymetrów. Z takich kostek układa się podjazdy i wykłada się nimi garaże. Jeszcze grubsze kostki to kostki przemysłowe, których użycie zazwyczaj nie jest potrzebne w warunkach domowych, ale może się pojawić tam, gdzie poruszają się samochody dostawcze.

Układanie kostki

Układanie kostki to proces zależny przede wszystkim od tego, gdzie będzie kładziona. Chodzi o jakość gruntu. Im bardziej podmokłe i mniej stabilne podłoże, tym skuteczniej trzeba je zabezpieczyć. Takie zabezpieczenie wykonuje się za pomocą podbudowy. Podbudowa nie musi być głęboka, Jeśli planujemy ułożyć kostkę na ścieżce do ogrodu lub na podjeździe pod domem, zazwyczaj 15-20 centymetrów jest w zupełności wystarczające.

układanie kostki brukowej

Podbudowa koniecznie musi składać się ze żwiru, a czasami dodatkowo wzmacnia się ją piaskiem. Bardzo ważne jest, by miała ona spad na poziomie 3%, co oznacza oczywiście spad całej ułożonej powierzchni kostki. Będzie to odpowiadało za odprowadzanie wody. Podbudowa musi być też mocno ubita, by mogła spełniać swoje zadania. W czasie układania kostki trzeba zadbać o przestrzenie pomiędzy nimi (4-5 milimetrów) oraz o odpowiednie wypełnienie takich przestrzeni suchym piaskiem, co pozwoli na zachowanie stabilności całości.

Aranżacje

Kostka brukowa nie jest dzisiaj bynajmniej nieciekawymi, szarymi klockami. Do dyspozycji mamy masę kształtów i kolorów i możemy bez najmniejszych problemów tworzyć zaawansowane aranżacje. Możemy łączyć kształty i kolory, co zapewni nam efektowne rozwiązania przydomowe i w ogrodzie. Bardzo popularne są zwłaszcza mozaiki układane na tarasach i przed domem.

Aranżacja kostki to czynnik estetyczny, ale także funkcjonalny, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją jako system organizacji przestrzeni poprzez graficzne wydzielanie w niej tras czy ograniczników. Dodatkowe kolory w naszej aranżacji pozwalają też przełamywać monotonie i dają nam możliwość wpływania na estetyczny odbiór powierzchni za małej, za wąskiej czy za szerokiej. Kilka poprzecznych pasów innego koloru i już jesteśmy w stanie manipulować tym, jak dana przestrzeń się prezentuje.

Zastosowania bruku

Kostka brukowa jest materiałem szalenie uniwersalnym, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nowoczesne metody jej tworzenia, oferujące nietypową kolorystykę i ciekawe faktury, zaokrąglenia i opcje frazowane.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz