Wybór kostki brukowej

Choć jesteśmy przekonani o tym, że naszym wyborem powinna stać się kostka brukowa, bardzo często uświadamiamy sobie, że nie dysponujemy wiedzą pozwalającą nam na udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, jaka sprawdzi się najlepiej na ogrodowych ścieżkach, a jaka powinna znaleźć swoje miejsce wokół domu. Sytuacji nie ułatwia też świadomość tego, że mówimy o wyborze, który dokonuje się raz na wiele lat. Oczywiście, na rynku nie brakuje producentów kostki brukowej, których oferta może nas zainteresować, często jednak sprawia to, że niełatwo jest znaleźć firmę wiarygodną, która jest w stanie zdobyć uznanie również w oczach fachowców. Czynnikiem, który wpływa na opłacalność inwestycji nie jest zresztą jedynie wybór odpowiedniego materiału.

Nie bez znaczenia wydaje się również odpowiednie przygotowanie samego terenu pod nawierzchnię, błędy w tym zakresie mogą bowiem przyspieszyć moment, w którym pojawi się potrzeba dokonania kolejnego wyboru. Jak zatem zagospodarować przestrzeń od naszych drzwi wyjściowych, aż do bramy wjazdowej, aby tego nie żałować? Okazuje się, że pomóc może nam kilka rad, które warto wcielać w życie. Czasem okazuje się, że już sama oferta producentów pozwala nam na odsianie tych firm, które nie musza wcale charakteryzować się profesjonalizmem. Ich wykrycie nie jest wcale trudne, warto więc w pierwszej kolejności zapoznać się z charakterem przygotowanej przez nie oferty. Nie brakuje firm, które są nam w stanie zaproponować tak produkty wysokiej klasy, jak i sam projekt, znakiem rozpoznawczym wielu z nich jest przy tym doradztwo i budowa nawierzchni. Kostka brukowa powinna być atrakcyjna wizualnie, będziemy ją bowiem oglądali codziennie. Nie mniej istotne wydaje się jednak to, że powinna być ona również trwała.

kostka brukowa

Powstanie kostki brukowej jest możliwe dzięki specjalnemu procesowi wibroprasowania. Dochodzi do niego w maszynie, która nie tylko miesza, ale również zagęszcza oraz sprasowuje masę powstającą z kruszyw i betonu. Już podczas wyboru wskazane jest też zwrócenie uwagi na gęstość rozwiązania tego typu. Okazuje się, że do pewnych wniosków można dojść w tym przypadku nawet, jeśli nie ma się większego doświadczenia w tym zakresie. Warto więc dokładnie przyjrzeć się kostce i upewnić się, że jest ona wolno od ubytków oraz szczelin. Czasem pomocne okazuje się też niewielkie doświadczenie. Spróbujmy przełamać kostkę. Jeśli uda nam się przełamać zarówno masę betonu, jak i kruszywa, które są w niej zawarte, możemy mieć pewność, że kostka jest dobrze zagęszczona. Jeśli jednak po przełamaniu elementy kruszywa będą nierówne, nie ma wątpliwości, co do tego, że jej wytrzymałość może być problematyczna.

Takie doświadczenie przydaje się zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zakup rozwiązania relatywnie taniego albo takiego, które pochodzi ze źródła postrzeganego przez nas jako niepewne. Profesjonalny sprzedawca zazwyczaj nie ma nic przeciwko eksperymentom tego rodzaju, jego opór może być więc dla nas informacją o tym, że on sam również nie jest przekonany, co do wysokiej jakości polecanego rozwiązania. Innym czynnikiem, który decyduje o naszym zadowoleniu jako klienta jest grubość kostki, tu jednak dobrze jest pamiętać o tym, że powinna być ona dopasowywana do jej przeznaczenia. Jeśli kostka ma grubość od 4 do 7 centymetrów, najlepiej sprawdza się na ścieżkach ogrodowych, jeśli zaś chcemy umieścić ją tam, gdzie występuje niezbyt intensywny ruch samochodów osobowych – 8 centymetrów to absolutne minimum. Pamiętajmy jednak, że wytrzymałość kostki nie zależy jedynie od jej grubości, a pewne znaczenie ma również jej odpowiednie przygotowanie.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz