Kostka brukowa i jej zastosowania

Dzięki kostce brukowej możemy w łatwy sposób utwardzić podjazd, zbudować chodnik lub stworzyć ścieżki w ogrodzie. Mamy do wyboru różne kolory faktury i kształty, a także materiały i technologie produkcji, dzięki czemu możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone. Możemy uzyskać bardzo ładną, trwałą, elastyczną i łatwą w pielęgnacji nawierzchnię, którą w razie jakiejś usterki czy konieczności rozmontowania w celu wykonania prac ziemnych, naprawimy w kilka chwil.

Zalet nawierzchni z kostki brukowej jest po prostu bez liku. Można mówić o estetyce, o łatwym układaniu, trwałości nawierzchni i ich niesamowitej wręcz funkcjonalności. Co więcej, nawierzchnia z kostki brukowej nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Projekt podjazdu i chodnika

Zanim utwardzimy nawierzchnie za pomocą kostki brukowej, musimy odpowiednio zaplanować nasze działania kierując się zasadami prawidłowego prawidłowej budowy nawierzchni z kostki. Na sam początek określamy, na jakim obszarze kostka zostanie położona. Trzeba uważać, by nie przesadzić, a do tego trzeba mieć na uwadze także fakt, że istnieją odpowiednie przepisy ograniczające wielkość zabudowanej przestrzeni na działce, a większość kostek uznana zostanie za teren zabudowany.

Kiedy budujemy podjazd, musimy zadbać o to, by manewrowanie na nim samochodem było możliwie bezproblemowe. 3 metry szerokości oraz 6 metrów odległości od drzwi garażowych do bramy to zazwyczaj wielkości minimalne. Czasami, kiedy miejsca jest nie za wiele, można stworzyć małe rondo, by zawracanie samo się zrobiło. Takie rondo jest też ładne, bo w jego centrum można zawsze coś zasadzić.

bruk, mech

Chodniki od furtki do domu zazwyczaj buduje się w linii prostej. Tę kwestię zazwyczaj ujmuje się już w planach architektonicznych domu. Dobry chodnik do posesji powinien mieć około 1,5 metra szerokości. Ścieżki ogrodowe zazwyczaj mogą mieć tylko 1 metr szerokości i to wystarcza. Brukować można byle jak, ale trzeba mieć n uwadze, że ima bardziej regularne kształty, tym nasze zadanie będzie prostsze. Każdy łuk i każda nieregularność to dodatkowy koszt i czas trwania inwestycji.

Jeśli mamy nowy dom i ogród do zagospodarowania, warto pomyśleć o tym, co tam będziemy chcieli mieć w przyszłości. Jeśli będziemy chcieli mieć grilla, altanę lub postawić basen dmuchany dla dzieci, dobrym pomysłem będzie stworzenie zawczasu utwardzenia po dnie i ścieżek od nich.

Grubość kostki

Wygląd kostki jest na pewno ważny, ale ważniejsze są aspekty praktyczne, zwłaszcza grubość kostki, ponieważ od tego parametru będzie zależało, jak bardzo będzie ona wytrzymała na obciążenia. Jeśli kostka nie będzie odpowiednio solidna, większy nacisk spowoduje jej popękanie. Za bezpieczna dla wszystkich domowych zastosowań kostkę uchodzi kostka o grubości ośmiu centymetrów, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli wszędzie wyłożymy taką kostkę, wydamy bardzo dużo pieniędzy zupełnie niepotrzebnie. Nie wolno tutaj popadać w żadną przesadę, bo można na przykład przeczytać, że kostka o grubości 4 centymetrów wystarczy do utrzymania samochodu osobowego, ale w praktyce do wszystkich podjazdów i parkingów stosuje się kostki o grubości co najmniej 6 centymetrów.

Zasada jest taka, że dla podjazdu powinniśmy zaplanować bruk klinkierowy o grubości 5 centymetrów lub kostkę brukową o grubości 6 centymetrów. Jest to wytrzymałość odpowiednia dla pojazdów o masie 3,5 tony, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli w danym miejscu będą sporadycznie pojawiać się także cięższe pojazdy, na przykład cysterna z gazem, powinniśmy się postarać o ułożenie nawierzchni, która wytrzyma kilkanaście ton. Do tego minimalną grubością kostki będzie 8 centymetrów.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz