Układanie kostki brukowej

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół domu nie ma prawa być dziełem przypadku, tutaj każdy szczegół powinien być zaplanowany i doprecyzowany. Zawsze trzeba to dokładnie przemyśleć i zadbać, by przestrzeń była estetyczna i odpowiednio trwała, aby służyła nam na wiele lat. Należy starannie wybrać rodzaj, kształt i kolor kostki brukowej oraz mieć rozplanowany układ ścieżek ogrodowych, podjazdu i tarasu.

Estetyka i praktyczność stosowanych rozwiązań to dwie kwestie, które muszą stanowić podstawowy wyznacznik w podejmowaniu wszystkich działań, albowiem to od nich zależy efekt końcowy. Przed zakupem kostki brukowej musimy dokładnie wiedzieć, gdzie będziemy ją układać i jakie dokładnie będzie jej tam zastosowanie. Do różnych celów są różne kostki. Te o grubości 6 centymetrów to dobry materiał na podjazdy, ale jeśli obciążenia będą większe, trzeba stosować kostki brukowe o grubości 8-10 centymetrów. Taka kostka brukowa może być układana w zasadzie na dowolnej powierzchni i nie trzeba robić dylatacji, jeśli tylko stworzy się odpowiednie spady odprowadzające wodę z powierzchni.

Niezbędne prace przy układaniu kostki brukowej

Przy układaniu kostki brukowej trzeba wykonać szereg niezbędnych prac, kolejno korytowanie, montowanie odwodnienia, ustawianie krawężników, podbudowę stabilizującą i wreszcie układanie kostki połączonej z zagęszczaniem.

Korytowanie to wykonanie wykopu na powierzchni, gdzie będą układane kostki. Głębokość wykopu zależy od rodzaju gruntu oraz od tego, jaka kostka będzie układana. Typowy wykop top 20-50 centymetrów. Na terenach podmokłych będziemy potrzebowali całe pół metra, ale w miejscach, gdzie będą układane chodniki, zazwyczaj wystarczy zaledwie 15-20 centymetrów. Koryta na małe chodniki wykonamy łopatą, ale w przypadku większych powierzchni niezbędny może się okazać ciężki sprzęt. Problemem może być też ilość wybranej ziemi. Odwodnienie i kanalizacja deszczowa jest tutaj rozwiązaniem opcjonalnym, ale jej obecność jest jak najbardziej wskazana.

Krawężniki mają znaczenie dla stworzenia obramowania dla całej konstrukcji, Beda jej ograniczeniem. Przy chodnikach stosuje się niewielkie krawężniki chodnikowe, ale przy podjazdach konieczne jest wykorzystanie krawężników drogowych. Od strony technicznej operację ich układania wykonuje się zazwyczaj po prostu przy użyciu poziomicy i sznurka. Krawężniki powinny być osadzone w warstwie betonu, który należy następnie obsypać ziemią.

jak układać kostkę, bruk

Etapy układania kostki

Na początek w korytowaniu należy wykonać podsypkę piaskową z zaznaczeniem poziomów. Podsypka musi zostać zagęszczona i należy wykonać mieszanie podsypki piaskowo-cementowej. Na tym etapie należy wykonać poziomowanie podłoża, jego wyrównanie do poziomu wyznaczonych pionów. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możliwe jest układanie koski. Brzegi wyłożonego obszaru muszą mieć odpowiednie oporowanie. Na koniec wszystko utwardzam i wykonujemy piaskowanie fug. Kostka ułożona.

Podbudowa kostki brukowej ma tutaj bardzo ważne zadanie stabilizujące. Tworzy się ją z suchej mieszaniny piasku i cementu. Zagęszczenie wykonuje się maszynowo z wykorzystaniem zagęszczarki. Spowoduje to obniżenie się jej o około 1-2 centymetry, co powinno zostać uwzględnione w naszych planach.

Sam bruk układa się rzędami według zaplanowanego wzoru. Ułożenie powinno być ciasne, a skrajne elementy docięte za pomocą szlifierki kątowej lub specjalnej prasy. Nie wolno pomijać ostatecznego zagęszczania, a właściwie „dobijania”, ponieważ efektem tego będzie „pływanie” podłoża i powstawanie nierówności w czasie eksploatacji.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz