
Parametry kostki brukowej
Przestrzeń znajdująca się wokół domów jednorodzinnych zasługuje na to, aby poświęcić maksimum uwagi jej aranżacji. Cel ten można osiągnąć na wiele sposobów, szczególną popularnością cieszy się przy tym decyzja o zastosowaniu kostki brukowej. Trudno się temu zresztą dziwić, mamy bowiem do czynienia nie tylko z bogatym wyborem kształtów, ale i z ciekawą kolorystyką, a co za tym idzie – otwierają się przed nami ogromne możliwości pozwalające nam na zagospodarowanie nawierzchni tarasów, podjazdów, a przede wszystkim – ścieżek. Oczywiście, trudno jest uciec od pytania, jaką kostkę brukową powinniśmy wybrać, doświadczenie podpowiada bowiem, że nie każde rozwiązanie tego typu będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Problem jest o tyle poważniejszy, że to właśnie materiały nawierzchniowe często przesądzają o całokształcie wrażeń, jakie wywołuje dana nawierzchnia i to niezależnie od tego, jaka trwa aktualnie pora roku.
Jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu do tego rodzaju zagadnienia, w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na konkretny projekt, zgodnie z którym ma zostać wykonana nawierzchnia znajdująca się wokół domu. Ten powinien uwzględniać nie tylko to, jak będą przebiegały ścieżki, ale i umiejscowienie ewentualnych placów oraz tarasów. Już na tym etapie warto zastanowić się nie tylko nad kolorem kostki, ale i nad jej kształtem oraz fakturą.
Doświadczony projektant zwraca też uwagę na to, aby kostka było dostosowana do charakteru i samej intensywności ruchu. Nie można też zapominać o indywidualnych preferencjach, nawet najbardziej atrakcyjne rozwiązanie nie zda się bowiem na wiele, jeśli jego obecność nie będzie sprawiała przyjemności właścicielowi posesji. Co do zasady, jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, najlepiej jest postawić na większe kostki brukowe, a nawet na płyty. Jeśli jednak przestrzeń podlega ograniczeniom i pewnemu skomplikowaniu, drobniejsza kostka prezentuje się lepiej. Jeśli postawimy na drobny bruk zyskamy też pewność, że samo ułożenie nawierzchni będzie mniej skomplikowane.
Większe płyty mogą przyczynić się do tego, że i sama przestrzeń optycznie będzie nam się wydawała większa, nie można jednak zapominać, że ich zastosowanie na niewielkiej przestrzeni jest mało atrakcyjne już choćby z ekonomicznego punktu widzenia. Również graficzne wzory sprawdzą się najlepiej w momencie, w którym dysponujemy większą przestrzenią, a tym samym jesteśmy je w stanie na niej zaprezentować. Pozwoli to na wprowadzenie urozmaicenia, a jednocześnie sprawi, że i przestrzeń stanie się intrygująca. Nie warto jednak stawiać na wrażenie chaosu. Znacznie lepiej sprawdzają się proste układy, które uwzględniają obecność maksymalnie trzech kolorów. Dysponując niewielką powierzchnią nie warto eksperymentować. Najlepiej jest ograniczyć się do dwóch kolorów, przy czym już na wstępie należy określić, który z nich ma być kolorem dominującym. Przed decyzją o zakupie konkretnego rozwiązania wskazane jest też zastanowienie się nad tym, jakie jest przeznaczenie miejsca, w którym ma się pojawić kostka. To właśnie na tej podstawie najłatwiej będzie nam odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jej grubość jest najbardziej pożądana. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im większe jest natężenie ruchu, tym grubsza jest sama kostka.