Wzory z kostki brukowej

Ze współczesnymi kostkami brukowymi można zrobić praktycznie wszystko. Nie ma problemów z uzyskaniem linii prostych i łuków, a nawet asymetrycznych wzorów. A są to tylko pierwsze z brzegu przykłady możliwości, jakie są nam udostępniane. Obecnie dostępne na rynku kostki brukowe cechują się bardzo różnymi wymiarami, kolorami i fakturami, dzięki czemu można za ich pomocą układać unikalne tarasy, ścieżki ogrodowe i inne nawierzchnie. Trzeba oczywiście do tego zagadnienia podchodzić z głową i świadomie kierować się pewnymi zasadami.

Spójny i przemyślany projekt

Trzeba mieć na uwadze to, że wzory na nawierzchniach to tylko element dekoracyjny. Dekoracja nie jest oczywiście czymś nieważnym. Wręcz przeciwnie. Jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, odpowiednia dekoracja może przełamać jej monotonność i nudę. Dekoracyjny może też znaczyć użytkowy, jeśli poprzez różnice w kolorze czy kształcie kostek będziemy wykreślać strefy ruchu czy zmniejszać lub powiększać optycznie teren.

Trzeba tutaj jednak działać w sposób rozsądny, ponieważ bardzo silnie zdobione nawierzchnie, nawierzchnie mocno ornamentowane i jaskrawe, będą po pewnym czasie powodować nasze znużenie. Problemem może być też to, że nawierzchnia zdominuje przestrzeń i ładnie zaaranżowany ogród nagle stanie się tylko dodatkiem do prowadzących przez niego ścieżek. Proste wzory i trzymanie się dwóch, maksymalnie trzech kolorów to lepsze rozwiązanie, jeśli naprawdę nie chcemy szokować nawierzchnią.

Modne aranżacja

Dobrym rozwiązaniem, rozwiązaniem bezpiecznym, jest zazwyczaj podążanie za modnymi w danym czasie trendami z zakresu odpowiedniego aranżowania nawierzchni betonowych. W obecnym czasie najbardziej polecane są aranżacje minimalistyczne charakteryzujące prostymi formami geometrycznymi oraz stonowaną kolorystyką. Bynajmniej nie oznacza to, że są to propozycje nudne.

twarz, kostka

Wręcz przeciwnie, ponieważ do układu kwadratów i prostokątów można wybrać bardzo intensywne barwy lub zdecydować się na coś rustykalnego, z krętymi ścieżkami, a nawet w coś klasycznego, na przykład na ułożenie dużego placu z małym rondem na środku, na którym będą kwiaty. Kiedy będziemy przygotowywać takie układy, warto sięgnąć po trapezoidalne i trójkątne elementy galanterii betonowej, które są dostępne zazwyczaj dla każdego rodzaju produktów. Za ich pomocą znacznie łatwiej uzyskuje się pożądane kształty, a cała konstrukcja jest trwalsza.

Jakość wykonania

Kiedy zaplanujemy sobie określone wzory na naszej nawierzchni, bardzo ważne jest pilnowanie poczynionych założeń. W praktyce często okazuje się, że łączenie różnych kostek, Kostem o różnych fakturach i formatach, może być dość skomplikowanym rozwiązaniem. Warto jest w przypadku ambitniejszego planu pokazać go najpierw specjaliście, który sprawdzi jego szanse powodzenia.

Profesjonalne koncepcje układu kostek są zazwyczaj bardziej efektowne optycznie, a do tego cechują się lepszymi właściwościami użytkowymi. Często można się bowiem nabrać i wykorzystać elementy, które będą ładne, ale nie do końca będą przystawały do naszych realnych potrzeb, bo na przykład nie mają odpowiedniej wytrzymałości na obciążenia. Warto też wiedzieć, że układanie kostek nieraz oznacza konieczność ich precyzyjnego docięcia i jest to wyjątkowo trudne przy bardziej zaawansowanych kostkach, ale profesjonalne firmy układające nawierzchnie z bruku nie mają z tym problemu.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz