Najważniejsze zasady układania kostki brukowej
Kostka brukowa to wyjątkowo popularny materiał ceniony wysoko przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się ogromną atrakcyjnością wizualną. Warto więc zadać sobie pytanie o to, co zrobić, aby służyła nam przez lata, była funkcjonalna, a jednocześnie zwracała na siebie uwagę ze względu na swoją atrakcyjność wizualną. Gdy wybieramy kostkę brukową, powinniśmy poddać analizie przynajmniej kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się estetyka nawierzchni, nie bez znaczenia wydają się jednak również względu praktyczne. Nie mówimy o rozwiązaniu będącym monolitem, a błędy na etapie jego wyboru mogą przyczynić się do tego, że nawet najwyższa staranność w układaniu nie zmieni niekorzystnego wrażenia. Jednym z tych czynników, których nie można ignorować, jest grubość kostki dobierana zazwyczaj z uwagi na natężenie ruchu, jaki przewidujemy.
Tam, gdzie spodziewamy się jedynie ruchu pieszego, nie musi ona przekraczać 4, 5 lub 6 centymetrów, taka grubość kostki znakomicie sprawdzi się więc choćby w naszym ogrodzie. Jeśli jednak kostka brukowa ma pojawić się przy wjeździe do garażu, powinna być odpowiednio grubsza, aby nie uszkodziły jej koła samochodu. Bardzo duże znaczenie ma też wielkość nawierzchni.
Może się wydawać, że wpływa ona przede wszystkim na koszt czekających na nas zakupów, w rzeczywistości jednak może ona przesądzać również o tym, jakiej wielkości kostka znajdzie na niej zastosowanie. Tu dobrym przykładem może być wąska aleja, doświadczenie podpowiada bowiem, że pojawiająca się na niej kostka nie powinna być zbyt duża. Gdy wybieramy kształt i rodzaj kostki powinniśmy uwzględnić także to, jakie jest przeznaczenie powierzchni, którą mamy w ten sposób uatrakcyjnić.
Jeśli mieszkamy w centrum miasta albo w zabytkowym otoczeniu, dobrze jest stawiać na klasyczne wzory, spójność kompozycyjna zawsze sprawdza się bowiem lepiej niż chaos. Co ciekawe, w sprzedaży nie brakuje rozwiązań stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości i właśnie takie kostki robią wyjątkowo dobre wrażenie. Dobrze jest też zapoznać się z tymi błędami podczas układania kostki, które pojawiają się najczęściej. Tu na pierwszy plan wysuwa się słaba podbudowa, problemem może być jednak również niewłaściwie dobrany rodzaj kostki, jej zbyt ciasne ułożenie oraz niedostatecznie gruba warstwa podsypki znajdująca się pod kostką. Często okazuje się, że sama powierzchnia nie jest zbyt dobrze wyprofilowana, warto więc pamiętać, że niewskazane są zarówno przesadnie małe, jak i zbyt duże spadki. Innym problemem jest układanie kostek z kilku palet jednocześnie, bez mieszania.