
Wzornictwo i jego znaczenie, czyli o układaniu kostki
Gdy przedmiotem dyskusji staje się wzornictwo stosowane do ułożenia bruku, zwykle mamy na myśli nawierzchnię, na której znajdują się rysunki wykonane z zastosowaniem kostki o różnych kolorach. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale wszystko. Jakie zatem inne metody układania kostki możemy zastosować licząc na ich efektywność? Jeśli przymierzamy się do wykonania nawierzchni brukowanych, musimy liczyć się z tym, że duże znaczenie będą miały w ich przypadku kwestie techniczne. Tu najczęściej wspomina się o korytowaniu, podbudowie, odpowiednich spadkach i odwodnieniu, jeśli bowiem zapomnimy o którymś z tych elementów, szybko okaże się, że będzie to miało wpływ na późniejszy sposób ich użytkowania. Nie mniejsze znaczenie wydaje się mieć jednak wykonany z odpowiednią starannością projekt.
To on precyzuje, jakie powinny być szerokości przejść i krzywizny łuków, na jego podstawie można więc określić, jak wiele materiałów będzie nam potrzebnych. Ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest też odpowiedni dobór samej kostki i to nie tylko z uwagi na jej geometrię, ale i kolorystykę. Może się wydawać, że ułożenie kostki jest już rozwiązaniem nieco mniej istotnym i postrzeganym przede wszystkim przez pryzmat estetyki, okazuje się jednak, że takie podejście jest co najmniej ryzykowne. Oczywiście, temat zasługuje na własną definicję, warto więc sprecyzować, że wzór ułożenia nie jest po prostu mniej lub bardziej fantazyjnym obrysem nawierzchni. To przede wszystkim geometryczna metoda układania kostki, jaka znajduje zastosowanie w konkretnym przypadku. Osoby zajmujące się zawodowo układaniem kostki brukowej często podkreślają, że możemy mówić o co najmniej kilku deseniach, jakie znajdują w takim przypadku zastosowanie.
Nie da się jednak ukryć, że nie powinniśmy się jednak trzymać ich kurczowo, wszystkie mogą być bowiem modyfikowane, a sama liczba możliwości sprawia wrażenie niemal nieograniczonej. Oczywiście, istnieją pewne ograniczenia artystyczne takie, jak choćby to, które zakłada, że kostki prostokątne i kwadratowe, jeśli są dość duże, znajdują zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do nowoczesnych form. Na szczęście, również one są przede wszystkim wytycznymi, jeśli więc nie są zgodne z naszą koncepcją, nie musimy przywiązywać do nich przesadnie dużej wagi. I przez ten etap budowy można zresztą przejść bez niepotrzebnego stresu. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć odpowiedni pomysł wiążący się z analizą całości tego założenia, jakie wydaje się nam najbardziej atrakcyjne. Tu niezbędne okazuje się postawienie sobie kilku pytań, wśród których duże znaczenie ma choćby to, czy interesuje nas rozwiązanie klasyczne, czy też nowoczesne i jakiej wielkości jest działka, nad zagospodarowaniem której właśnie się zastanawiamy.
Jeśli jakieś podejście jest z gruntu błędne, na miano takie zasługuje te, które powierza los naszej nawierzchni przypadkowi. Nie możemy liczyć na to, że układ kostki, który nie doczekał się dopracowania, okaże się zachwycający, taki scenariusz jest bowiem po prostu niemożliwy do zrealizowania. Chaos na budowie nigdy się nie sprawdza, a prawdziwość tej tezy potwierdziło już na tyle dużo osób, że nie ma potrzeby, abyśmy podążali ich śladem. Jeśli więc zastanawiamy się nad kostką brukową w ogrodzie albo na podjeździe, relatywnie szybko zacznijmy poszukiwać inspiracji, które sprawią, że będzie on wyglądał wyjątkowo. Pamiętajmy przy tym, że moduły mogą być zarówno proste, jak i skomplikowane. Nie ma rozwiązań z definicji dobrych lub niewłaściwych, a na ostateczną ocenę duży wpływ ma staranność wykonania.