Na co zwracać uwagę przy kupnie domu

Dom to duże zobowiązanie zarówno czasowe, jak i finansowe. Zanim go kupisz, ważne jest, abyś dobrze wiedział, czego szukasz, a także czego Ty i inni członkowie Twojego gospodarstwa domowego mogą potrzebować.

Ten przewodnik po różnych rodzajach domów na rynku może pomóc Ci znaleźć dom odpowiedni dla Twojego stylu życia i budżetu.

Style domów

Nieruchomości mieszkalne są dostępne w różnych stylach. Wybór odpowiedniego zależy od tego, ile miejsca potrzebujesz, jaki masz budżet i jakie są Twoje preferencje dotyczące utrzymania i konserwacji. 

Dom jednorodzinny

Są to domy położone na pojedynczej, wydzielonej działce. Nie mają wspólnych ścian, często mają prywatne przednie i tylne podwórka oraz garaż. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do użytku przez jedną rodzinę. Domy jednorodzinne są dobrym rozwiązaniem dla większych gospodarstw domowych i tych, którzy wolą więcej prywatności w swojej sytuacji życiowej.

Ze względu na ich większy rozmiar i brak innych mieszkańców, zwykle wymagają więcej utrzymania niż inne rodzaje nieruchomości. 

Dom wielorodzinny
Są to nieruchomości przeznaczone dla wielu gospodarstw domowych do akcji na raz. Mogą one być nazywane duplexes, triplexes, lub cztery-plexes, w zależności od tego, ile jednostek są w nieruchomości. 

Domy wielorodzinne mogą być dobre dla nabywców z kilkoma członkami rodziny lub wielu pokoleń żyjących w tym samym gospodarstwie domowym. Mogą one również oferować kupującym sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy poprzez wynajem jednej lub więcej jednostek. 

Condominium

Kondominia, lub kondominia, są indywidualnymi jednostkami w ramach wspólnoty mieszkaniowej lub budynku. Są one podobne do mieszkań, choć są one do zakupu, a nie do wynajęcia. Zazwyczaj dzielą one ścianę z jednym lub większą liczbą lokali i są zazwyczaj zarządzane przez stowarzyszenie społeczności, często znane jako Homeowners Association (HOA). 

Condos są zazwyczaj opcje w obszarach miejskich (jak Nowy Jork lub New Jersey, na przykład). Mogą one być odpowiednie dla nabywców, którzy chcą mieć prywatny dom, ale bez wszystkich upkeep, który pochodzi z podwórka lub pełnej działki. Właściciele kondominiów często uiszczają opłatę na rzecz HOA, aby utrzymać te przestrzenie publiczne.

Czasami kondominia są nawet wyposażone w udogodnienia dla społeczności, takie jak siłownie, baseny i inne.

Gotowe domy

Gotowe domy to nieruchomości, które są budowane poza placem budowy, a następnie przenoszone na działkę lub kawałek ziemi. Są one zazwyczaj bardziej przystępne cenowo niż domy jednorodzinne lub kondominia, choć są one zazwyczaj mniejsze w rozmiarze, zbyt.

Finansowanie wyprodukowanego domu jest czasami trudne, a znalezienie ziemi może być trudne, zbyt. Niektórzy nabywcy domów produkowanych dzierżawią swoje grunty w wyznaczonych wspólnotach domów mobilnych lub produkowanych.

Specyfikacja domu

To nie tylko rodzaj domu trzeba będzie rozważyć, ale to, co jest w domu, też.
Warto pomyśleć o:
liczbie sypialni i łazienek
Cechy kuchni, takie jak wyspy, kąciki śniadaniowe, podwójne piekarniki i kuchenki elektryczne lub gazowe
Dodatkowe pokoje, takie jak jadalnie, gabinety lub pokoje rodzinne
Rodzaj garażu i podjazdu
Pralnia i wyposażenie gospodarcze
Systemy ogrzewania i chłodzenia
Wielkość podwórka i działki.

Na przykład, jeśli planujesz mieć w przyszłości dzieci, możesz chcieć mieć w domu więcej niż jedną lub dwie sypialnie. Zastanów się również, gdzie będziesz spożywać posiłki - jeśli w domu jest jadalnia, możesz być bardziej elastyczny co do wielkości kuchni. I podczas gdy niektóre domy jednorodzinne mogą mieć miejsce na pralkę i suszarkę, niektóre kondominia mogą dzielić publiczną pralnię z innymi najemcami lub właścicielami w kompleksie.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest rodzaj materiału na podłodze, blaty, szafki i inne obszary w domu. Pamiętaj o tym: Możesz być w stanie zmienić te z renowacji lub przebudowy po wprowadzeniu się. 

Style sąsiedztwa

Każda społeczność jest wyjątkowa, a ten, który zdecydujesz się kupić nieruchomość w będzie ostatecznie odgrywać rolę w długoterminowej szczęścia i dobrego samopoczucia.

W zależności od tego, gdzie się znajdujesz, możesz znaleźć jeden lub wszystkie z tych typów sąsiedztwa w Twojej okolicy:

Miejskie: Są to społeczności w ruchliwych obszarach metropolitalnych, często oferujące łatwy dostęp do restauracji, kulturalnych punktów zapalnych i transportu publicznego. Nieruchomości w tych obszarach są zazwyczaj mniejsze ze względu na dużą liczbę osób, które mogą tam mieszkać. Na obszarach miejskich może być więcej kompleksów apartamentów lub kondominiów, a mniej domów jednorodzinnych.
Uliczka: Cul-de-sac sąsiedztwa znajdują się w obszarach podmiejskich i zazwyczaj składają się z domów jednorodzinnych. Są one popularnym wyborem dla rodzin, które chcą mieć więcej miejsca do rozwoju.
Okolice przyjazne dla pieszych: Są to dzielnice położone w pobliżu dużych miast, ale na obrzeżach. Zazwyczaj mają wiele restauracji, barów, siłowni i innych firm, do których mieszkańcy mogą chodzić pieszo, a także mogą oferować dostęp do transportu publicznego.

Pole golfowe: Golf course communities mają tendencję do bycia droższymi dzielnicami zlokalizowanymi w lub wokół pola golfowego lub country clubu. Często wymagają one opłat członkowskich.
Emerytury: Społeczności emerytalne, często dla osób w wieku 55 lat i starszych, są przeznaczone dla starszych mieszkańców i emerytów. Często mają wiele udogodnień, takich jak basen lub dom klubowy, a także zajęcia społeczne skierowane do społeczności w wieku 55 i więcej lat.
Wiejskie: Są to dzielnice położone w bardziej odległych miejscach. Domy w tych społecznościach są zazwyczaj bardziej rozproszone i mają większe działki, takie jak kilka akrów lub więcej.
Istnieją również zamknięte osiedla, które zazwyczaj znajdują się na obszarach podmiejskich. Te mają bramę na przednim wejściu, aby ograniczyć dostęp dozwolony do społeczności. Te dzielnice czasami mają w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracowników ochrony, jak również: https://zarzadcy.com.pl/inwestycje/ynut/mieszkanie-czy-dom-sprawdz-porownywarke-sasiedzki-pl.html

Znalezienie odpowiedniego domu

Wreszcie, przy poszukiwaniu następnego domu, trzeba będzie rozważyć, jak pójdziesz o zakupie domu. Będziesz korzystać z agenta nieruchomości, aby poprowadzić drogę? Chociaż nie jest to konieczne, to może sprawić, że proces łatwiejsze, zwłaszcza jeśli jesteś po raz pierwszy homebuyer. 

Jeśli używasz agenta, należy pamiętać, aby przesłuchać kilka pośredników najpierw. Ktoś z doświadczeniem w okolicy, jak również czas i zdolność do poświęcenia się do poszukiwania domu, może pomóc Ci znaleźć odpowiedni dom dla Twojego stylu życia i budżetu.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz