Jak w prosty sposób stworzyć romantyczny ogród?

Nawet niewielki, przydomowy ogród, może stać się miejscem wyjątkowym, w którym chce się spędzać cały wolny czas, jakim się dysponuje. Istnieje wiele pomysłów na jego zaaranżowanie, dziś zaś szczególną popularnością cieszą się te, które opowiadają jakąś historię. Jak zatem zmienić przydomowy ogród w miejsce naprawdę romantyczne? W pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na to, że ogrody utrzymane w stylu romantycznym wcale nie są rozwiązaniem charakterystycznym jedynie dla współczesności. Ich ojczyzną było dziewiętnastowieczna Anglia i właśnie tam miłośnicy sielskich, a przy tym dość nostalgicznych krajobrazów, mogli popisać się swoją kreatywnością.

Romantyczne ogrody to rozwiązania indywidualne, z których każde posiada charakter specyficzny jedynie dla siebie. Nie oznacza to jednak, że nie ma mowy o prostych zasadach, które ułatwią nam stworzenie tego rodzaju przestrzeni w pobliżu naszego domu. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić więc uwagę na roślinność, to bowiem właśnie jej odpowiedni dobór ma decydujący wpływ na atmosferę, jaka panuje w romantycznym ogrodzie. Roślinność sprawia, że każda przestrzeń w pewnym momencie staje się zaciszna i ustronna, warto więc postawić na bluszcz i inne pnącza oraz na krzewy takie, jak choćby bez i jaśmin, azalie oraz rododendrony. Dobrym pomysłem są też tak zwane rośliny strzyżone. Oczywiście, ich naczelnym zadaniem jest otaczanie ogrodu, jego centralnym punktem niezmiennie pozostaje bowiem trawnik, od którego oczekuje się przede wszystkim naturalnej, nieregularnej linii na brzegach tak, aby ogród sprawiał wrażenie asymetrycznego.

róża ogrodowa

Rośliną, bez której nie można sobie wyobrazić romantycznego ogrodu, jest także róża. Tu mamy do wyboru wiele odmian, warto więc stawiać przede wszystkim na odmiany pnące, a w dalszej kolejności także na te gatunki, które dają nam pewność, że pory ich kwitnięcia będą różnić się w dość istotny sposób. Ciekawym pomysłem, nad którym warto się zastanowić, jest też piętrowe nasadzanie roślin w naszym ogrodzie tak, aby najwyższe znajdowały się z tyłu, a te najniższe – z przodu. Nie należy też przejmować się ich dużymi skupiskami, one bowiem również pomogą nam w kreowaniu tak istotnego wrażenia asymetryczności. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też stawianie na naturalną zieleń, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby przełamywały ją pastele, które akcentują liryczną atmosferę panującą w ogrodzie i charakterystyczną dla jego otoczenia.

Jeśli nasza aranżacja ma być kompletna, powinniśmy pamiętać także o charakterystycznych dodatkach, w tym zwłaszcza o elementach tak zwanej małej architektury. Jeśli więc chcemy w profesjonalny sposób wykończyć ścieżki i tarasy, materiały nie powinny być dobierane w sposób przypadkowy. Dotyczy to również kostki brukowej, od której oczekuje się, że pozwoli ona na tworzenie powierzchni, o których można powiedzieć, że są nie tylko unikatowe, ale również eleganckie. Tu z pomocą przychodzą jej najbardziej znani producenci, którzy dbają nie tylko o wysoka jakość tego rodzaju materiału, ale również o jego kolorystykę i stylistykę. Kameralny klimat pomogą nam też uzyskać pergole i trejaże zwłaszcza, jeśli pozwolimy im porosnąć pnącymi się roślinami. Dobrze też pomyśleć o niewielkiej choćby sadzawce zapewniającej wodę w naszym romantycznym ogrodzie.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz