Na co zwracać uwagę przy wyborze kostki brukowej?

Kostki brukowe otaczają nas zewsząd. Stały się już nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Pojawiają się na naszych podwórkach, mamy je na tarasach, na miejskich placach i na ścieżkach rowerowych czy parkingach. Możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie, a ilość typów różniących się wyglądem, przeznaczeniem i sposobem wykonania jest jeszcze większa. Jak w ten sytuacji dokonać właściwego wyboru?

Na pewno klęska urodzaju nie jest tutaj poważnym problemem, ponieważ pozwala nam wybierać wśród dowolnych kolorów, faktur, kształtów i przeznaczeń, a także na bardzo różnych poziomach cenowych. Wszystkie te kryteria mają wpływ na nasz wybór, ale poruszanie się wśród nich nie jest wcale trudne.

Wybrana przez nas opcja na pewno powinna być ładna, ale ważne jest także, by była odpowiednio praktyczna. Znacznie lepiej poradzimy sobie z tym zadaniem, jeśli będziemy mieli rozeznanie w znaczeniu poszczególnych cech.

Odpowiednia grubość

Czynnikiem, od którego powinniśmy zacząć wybieranie grubości kostki brukowej, na pewno jest jej grubość. Grubość bezpośrednio przekłada się na to, jaki ruch będzie się mógł na kostce odbywać, ponieważ jest to czynnik decydujący o jej wytrzymałości. Najcieńsze typowe kostki mają grubość 4 centymetrów i są przeznaczone do użytku na ścieżkach ogrodowych iw tarasach, gdzie obecny będzie jedynie ruch pieszych. Taka grubość jest też ważna w miejscach, gdzie liczy się jak najmniejsza grubość kostki.

Kostki o grubości 6 centymetrów nadają się znakomicie na podjazdy czy do wyłożenia garażu, jeśli będą po nich jeździć tylko niewielkie samochody osobowe. Zazwyczaj robi się z nich chodniki. Kostki o grubości 8 centymetrów wytrzymają już dość intensywny ruch samochodów.

jak wybrać kostkę brukową?

Kształty

Kształt kostki to przede wszystkim kwestia osobistych preferencji estetycznych. Typowe są cegły, które przy odrobinie zabawy z kolorami i fakturami pozwalają nam zbudować naprawdę imponujące kompozycje. Ciekawym rozwiązaniem mogą być kostki trapezowe wykorzystywane głównie na wąskich alejkach lub kostki klinowe, z których można układać łuki i koła.

Kolorystyka

Obecnie już praktycznie nic nie ogranicza nas pod względem kolorów kostki brukowej. Do niedawna mieliśmy do wyboru tylko odcienie szarości, ewentualnie z żółtym zabarwieniem, a dzisiaj można już szukać spokojnie chociażby kostek toffi.

Obróbka

Obróbkę zwykłej kostki wszyscy znamy, ale wcale nie musi ona tak wyglądać. Do naszej dyspozycji są różne faktury, ścięte brzegi kostki oraz jej zaokrąglenia. Można z łatwością znaleźć produkty pozłacane i z elementami lśniącymi. Możliwości jest cała masa.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz