Na co zwracać uwagę podczas wyboru kostki brukowej?

Wiele osób przyznaje się do tego, że choć marzy im się taras lub podjazd z kostką brukową, niewiedza na temat tej ostatniej potrafi być paraliżująca. Na szczęście, nie jest to wcale powód do zmartwień, dzięki kilku wskazówkom szybko można bowiem nadrobić zaległości w tym zakresie i dokonać wyboru, który będzie procentował przez lata. Warto rozpocząć od tego, że każdy budynek wymaga odpowiedniej oprawy i nie ma w tym miejscu znaczenia to, czy mówimy o domu prywatnym, czy też o obiekcie użyteczności publicznej. Jeśli więc chcemy, aby zastosowanie znalazł materiał solidny, a jednocześnie atrakcyjny wizualnie, kostka brukowa jest trafnym wyborem. Pomysłów na jej praktyczne wykorzystanie jest naprawdę wiele, choć najczęściej pojawia się ona wokół naszych domów – na chodnikach, podjazdach oraz tarasach. Trudno się temu zresztą dziwić skoro mamy do czynienia z rozwiązaniem uniwersalnym, wytrzymałym, a jednocześnie charakteryzującym się imponującą estetyką.

Jest to także rozwiązanie sprawdzające się w przypadku tych osób, które chcą cieszyć się wysoką jakością nawierzchni, a musza liczyć się z kosztami, jakie generuje tego rodzaju przedsięwzięcie. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli decydujemy się na kostkę granitową oraz tą, do produkcji której wykorzystywany jest bazalt. Jeśli zależy nam na dokonaniu takiego wyboru, którego w przyszłości nie będziemy musieli żałować, w pierwszej kolejności powinniśmy podać analizie grubość wykorzystywanego materiału. Nie zawsze jest ona taka sama, a kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę to przede wszystkim samo przeznaczenie powierzchni. Tu kolosalne znaczenie ma sam sposób użytkowania terenu, kostka podlega bowiem różnego rodzaju obciążeniom i inwestowanie w nią ma sens jedynie wtedy, gdy jest sobie w stanie z nimi radzić. Jeśli jej przeznaczeniem są jedynie funkcje dekoracyjne, jej grubość nie musi przekraczać 6 centymetrów. Jeśli jednak ma być podjazdem, grubość 8 centymetrów wcale nie jest przesadzona. Po kostce brukowej mogą też jeździć samochody ciężarowe i wcale nie musi to w żaden sposób wpływać na jej trwałość, w takim przypadku powinna mieć ona jednak grubość 10 centymetrów.

wytrzymała kostka brukowa, droga
Grubość kostki jest ważna, wcale nie mniej istotna wydaje się być jednak jej wielkość. I tu decydujące znaczenie ma to, do czego ma być przeznaczona dana powierzchnia. Jeśli zależy nam na wyłożeniu przestrzeni dużej i w miarę regularnej, kluczem będzie postawienie na kostkę o większym rozmiarze i kształcie. Kostka o prostym wzorze wygląda bardzo estetycznie, należy jednak mieć na uwadze to, że sprawdzi się przede wszystkim na ścieżkach krętych i relatywnie wąskich. Osoby, które decydują się na kostkę brukową podkreślają, że duże znaczenie mają dla nich jej walory estetyczne. Nic więc dziwnego, że jej dostawcy stawiają zarówno na wzory, jak i na kolorystykę. Rynek ma do zaoferowania wiele modeli, które można dopasować nie tylko do naszych potrzeb, ale również do upodobań. Tylko od nas zależy więc, czy postawimy na kwadratową, prostokątną, czy też na okrągłą kostkę brukową, trudno wyobrazić sobie bowiem, aby nie znalazł się ani jeden producent oferujący rozwiązanie w pełni odpowiadające naszemu gustowi. Bogata kolorystyka to ogromny atut, podczas jej dopasowywania należy jednak zachować pewną ostrożność. Doświadczenie podpowiada, że wzory graficzne najlepiej sprawdzają się na relatywnie dużej przestrzeni, materiał o nieco ciemniejszym kolorze jest zaś łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Jeśli przestrzeń, jaką dysponujemy jest niewielka, najlepiej decydować się na jeden lub maksymalnie dwa kolory, w innym wypadku bowiem trudno liczyć na efekt budzący zadowolenie.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz