O czym pamiętać kupując kostkę?

Cena kostki brukowej jest uzależniona od przynajmniej kilku czynników, warto więc mieć na uwadze nie tylko sam jej rodzaj, ale i walory dekoracyjne, jakimi się charakteryzuje. Trudno dziwić się więc, że podjęcie decyzji o zakupie konkretnego produktu nie jest prostym zadaniem. Dom, podjazd i ogród prezentują się znakomicie przede wszystkim wówczas, gdy można mówić w ich kontekście o spójności architektonicznej. Warto zatem zapoznać się nie tylko z cenami kostki brukowej, ale również z rodzajami bruku, które mogą nas zainteresować jako kupujących. Osoby zainteresowane zakupem tego materiału w pewnym momencie, nie bez przerażenia, odkrywają, że podział kostki brukowej z uwagi na rodzaj materiału, jaki został wykorzystany do jej produkcji, to jedynie wstęp do dyskretnych różnic, z jakich należy zdawać sobie sprawę, jeśli liczy się na zakup, który będzie można uznać za opłacalny. Kostki różnią się między sobą choćby z uwagi na swoją grubość, a co za tym idzie, inna jest przeznaczona dla podjazdów, a inna dla alejek, po których przechadzamy się jedynie od czasu do czasu. Co do zasady, kostka brukowa, której grubość wynosi 4 centymetry, sprawdza się najlepiej tam, gdzie nie ma mowy o ruchu samochodów. To idealne rozwiązanie do ogrodu wykorzystywane w jego alejkach, możemy przy tym zrobić z niej zarówno kostkę chodnikową, jak i tą, która pojawi się na naszym tarasie.

Gdy mamy do czynienia z kostką brukową, której grubość wynosi 6 centymetrów, możemy liczyć na znacznie więcej, grubość ta z pewnością okaże się więc wystarczająca nawet tam, gdzie występuje niewielki ruch samochodów osobowych. Oczywiście, sprawdza się ona znakomicie także na schodach i ścieżkach, ponieważ jednak kwestie ekonomiczne zawsze wysuwają się na pierwszy plan, w takim przypadku warto pomyśleć przede wszystkim o kostce o grubości 4 centymetrów.

dostępne kostki brukowe

W sprzedaży dostępne są także rozwiązania charakteryzujące się grubością wynoszącą 8 oraz 9 centymetrów. Te można już kłaść na parkingach i podjazdach nawet, jeśli pojawią się na nich nie tylko samochody osobowe, ale i ciężarowe. Kostki o dużej grubości znajdują też zastosowanie jako obrzeża w przypadku zastosowania kostki cieńszej, również w odniesieniu do alejek ogrodowych.

Grubość kostki brukowej ma bardzo duże znaczenie, bez wątpienia jednak nie jest to jedyny czynnik, na który powinniśmy zwracać uwagę. Pamiętajmy więc i o tym, że ważne jest również to, jaki jest jej kształt, nasze możliwości w tym zakresie są dziś bowiem nieomal nieograniczone. Oczywiście to, jaki kształt wybierzemy, jest kwestią przede wszystkim estetyczną. Tu duże znaczenie ma nasza wizja artystyczna oraz wzmiankowana już spójność architektoniczna. Warto pamiętać i o tym, że o pewnych cechach można mówić jedynie w odniesieniu do określonego rodzaju bruku. Przykładem może być choćby kostka betonowa, o której mówi się najczęściej zarówno w odniesieniu do kostki standardowej, jak i szlachetnej.

Kostka standardowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do płyt chodnikowych, z którymi mamy do czynienia choćby w parkach. Z kolei kostka szlachetna jest poddawana obróbce powierzchni i często pojawia się na prywatnych posesjach. Cena bruku także nie jest uzależniona tylko do jednego czynnika i tak choćby renomowany producent może oczekiwać kwoty wyższej niż ta, która charakterystyczna jest dla firmy stawiającej na rynku dopiero pierwsze kroki. Kluczowe znaczenie ma jednak rodzaj materiału oraz dekoracyjność samej kostki. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, najtańsza jest kostka wykonana z betonu. Kostka szara jest przy tym zawsze tańsza niż kolorowa.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz