Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa to materiał, który z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej nawierzchni zewnętrznych jest wykańczanych za jej pomocą. Kostka nadaje się do alejek ogrodowych, do ścieżek komunikacyjnych, a także do miejsc, po których jeżdżą samochody, czyli do podjazdów, parkingów i garaży. W chwili obecnej na rynku znajduje się bardzo dużo różnych opcji, przez co osoba niezorientowana w rynku może mieć problemy z zakupem odpowiedniej opcji. Postaramy się zatem w tym miejscu przybliżyć najważniejsze cechy kostek brukowych i różnice pomiędzy nimi, by można było postawić na rozwiązanie optymalne pod względem funkcji, estetyki i ceny.

Podstawowe kryteria podziału

Specyfika produkcji, wykorzystane materiały, wielkość i kształt kostki oraz jej estetyka to podstawowe cechy, którymi musimy kierować wieprzy wyborze odpowiedniej płytki. Jej wytrzymałość jest już elementem wynikowym tych cech.

Specyfika produkcji

Jeśli chodzi o specyfikę produkcji, mówimy tutaj głównie o kostce przemysłowej, czyli o kostce standardowej, najczęściej spotykanej. To ona jest używana do wykładania chodników czy parkingów. Ma jednolity kolor i proste kształty. Jej symbolem jest szara cegła lub podobna klepsydra.

Kostki szlachetne to kostki dekoracyjne, są ładniejsze od przemysłowych. Technicznie nie różnią się za bardzo od kostek standardowych. Różnica polega na dodatkowej obróbce, jaką przechodzą w czasie produkcji.

Kostki o powierzchni płukanej to z kolei efekt procesu polegającego na spłukiwaniu górnej warstwy betonu w celu odsłonięcia zabarwionego kruszywa. Taka kostka jest chropowata, antypoślizgowa i po dodaniu odrobiny grysu jest w stanie uchodzić za skuteczna imitację kamienia naturalnego.

Kostki o powierzchni szczotkowanej są poddawane szczotkowaniu, czego efektem jest powstanie dodatkowych porów na powierzchni kostki. Ma to na celu poprawę jej walorów estetycznych.

Podobny cel przyświeca producentom kostki łupanej, która powstaje przez ubijanie brzegów kostki, by w takim nieforemnym stanie kostka udawała kamień naturalny. Osobną grupą jest też kostka strukturalna, która jednak daje ten sam efekt.

beton, materia na kostkę brukową

Postarzanie to kolejny proces, który oferuje nam w efekcie nowy rodzaj kostki. Podobna jest do produktów łupanych, ale bardziej od kamienia naturalnego przypomina starą kostkę brukową.

Rodzaj materiału

Do produkcji kostek zazwyczaj używa się betonu. Jest on tani i wytrzymały. Nadaje się do układania w ogrodach, na parkingach i podjazdach. Można stosować różne wzory i kolory, więc na pewno nie jest brzydka.

Kostki kamienne produkowane są na podstawie kamienia naturalnego. Najbardziej popularne są kostki granitowe. Są bardzo efektowne, odporna na ściskanie, nie przeszkadzają im niskie temperatury i można z nich korzystać praktycznie wszędzie. Jej teoretyczne podstawowe zastosowanie to podjazdy, ale ludzie wykorzystują ją wszędzie.

Kostki z kamieni polnych imitują zabytkowe kostki i mogą być bardzo stylowe, zwłaszcza po postarzaniu. Świetne miejsce dla niego to stylizowane podjazdy i parkingi. Kamień polny jest trudny w układaniu, ale efekty daje bardzo dobre.

Kształt

Jeśli chodzi o kształt, mamy na dzisiaj w zasadzie pełną dowolność. Najpopularniejsze są klasyczne cegły i klepsydry, ale innych rodzajów jest bez liku.

Rozmiary

Rozmiar kostki brukowej ma decydujące znaczenie dla kwestii jej użyteczności, zwłaszcza jeśli chodzi o jej grubość. Najcieńsze kostki, te o grubości 4 centymetrów, są w stanie wytrzymać jedynie ruch pieszych. Kostki o grubości 6-8 centymetrów wykorzystuje się do wykładania podjazdów i parkingów w zależności od tego, jak duże samochody będą po nich jeździć. Kostki jeszcze grubsze mogą pojawiać się na parkingach przed magazynami, gdzie poruszać się będą cięższe samochody dostawcze.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz