Kostki brukowe dostępne w sprzedaży; różnice

Nudna, szara kostka brukowa zaczęła być bardzo popularna jako rozwiązanie do tworzenia nawierzchni w ogrodach w różnych zastosowaniach. Od tego czasu przeszła jednak długą drogę, powstały nowe opcje i masa ciekawych rozwiązań, także do ogrodu. Dwie kostki mogą się obecnie znacznie od siebie różnić. Kolory, wzory, faktury i jeszcze bardzo wiele innych elementów sprawia, że nasze pole manewru jest naprawdę szerokie i mamy możliwość tworzenia bardzo ciekawych projektów.

Kształt

Tradycyjne kostki są dobrze znane, ale oprócz nich znajdziemy jeszcze rozwiązania imitujące stary bruk oraz na przykład kostki w kształcie klinów, z których można układać okręgi, wachlarze, łuki i tak zwane rybie łuski. Kostki mogą mieć nieregularne kształty łatwo dające się wykorzystać w ogrodzie lub kształty geometryczne, które z kolei są rozwiązaniem przystosowanym do nowoczesnej architektury. Ciekawym pomysłem są również kostki ekologiczne, czyli kostki o dużych wypustkach dystansowych pozwalające na wzrost roślin. Sprzyjają one zachowaniu równowagi środowiskowej w ogrodzie i podtrzymaniu poziomu wód gruntowych, ponieważ taka konstrukcja kostki pozwala na przepuszczanie wody z opadów.

Krawędzie

Krawędzie kostki brukowane mogą być gładkie lub posiadać ukośne ścięcie – fazę. Taka konstrukcja chroni je przed uszkodzeniami. Krawędzie płytek można także zaokrąglać, wykańczać na ostro lub nieregularnie w celu imitowania kamienia naturalnego.

powierzchnia kostki brukowej

Powierzchnia

Tradycyjna kostka brukowa jest gładka, ale popularność zyskują sobie rozwiązania imitujące kamień naturalny. Są one pokryte szorstkim kruszywem kwarcowym, granitowym lub bazaltowym. Nanosi się je na kostkę w czasie płukania lub procesu śrutowania.

Kolorystyka

Standardowa kostka betonowa jest szara, ale wykorzystanie barwników pozwala osiągnąć naprawdę ciekawe rezultaty i ograniczenia pod tym względem są niewielkie. Bez najmniejszych problemów można znaleźć kostki szare, grafitowe, czerwone, brązowe, żółte, białe, zielone i niebieskie, a także pojawiają się różnego rodzaju połączenia kolorów na jednej kostce. Do produkcji kostek można wykorzystywać cement biały lub szary, Wyrazistsze, bardziej jaskrawe barwy można uzyskiwać z cementem białym, a kolory bardziej zgaszone z cementem szarym.

Wielkość

Typowa kostka brukowa ma sześć lub osiem centymetrów grubości, ale produkuje się także kostki mniejsze i większe. Związane jest to z oczekiwaną wytrzymałością. Jeśli chodzi o szerokość i długość, w zasadzie nie ma tutaj ograniczeń i producenci często szaleją.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz