Ciekawe zastosowania kostki brukowej

Podjazd

W każdym domu powinien być podjazd. Jest to swoiste zaproszenie połączone z drogowskazem, sposób na orientowanie się w przestrzeni.

Każdy projekt podjazdu musi równocześnie spełniać szereg warunków odnoszących się do estetyki i użyteczności. Wypada też, by był trwały. Idealnym budulcem dla podjazdu jest niemal zawsze kostka brukowa, która jest bardzo wytrzymała, stosunkowo tania i łatwa w ułożeniu. Nie przeszkadzają jej skrajne warunki meteorologiczne, ani nacisk kół samochodu, jeśli tylko jest odpowiednio gruba. Nie ma większych problemów z okresową pielęgnacją kostki brukowej i jej utrzymanie w dobrym stanie jest proste. Nie pojawiają się też na niej zazwyczaj trwałe zabrudzenia. Dobrze ułożona nawierzchnia z kostki brukowej pozwoli nam skutecznie usuwać wodę, więc nie będzie w naszym otoczeniu kałuż.

Jeśli chodzi o aranżacje, możliwości jest bez liku i ogranicza nas niemal tylko nasza fantazja. W sprzedaży dostępne są bardzo zróżnicowane kształty, rozmiary i kolory kostki brukowej pozwalające nam tworzyć złożone konstrukcje pasujące do naszej posesji i zgadzające się z architekturą domu. Typy kostek można łączyć tworząc ten sposób konstrukcje unikalne. Można na przykład wykorzystać eleganckie kostki Decco, które są specjalnie polecane do podjazdów. Producent na swoich stronach internetowych prezentuje propozycje ich ułożenia w postaci filmowej.

Ścieżki w ogrodzie

Kostka brukowa i zieleń to znakomicie dobrana para, przez co producenci kostek bardzo często polecają swoje produkty do wykładania nimi ścieżek w ogrodach. Jest to materiał trwały i elastyczny, więc w ogrodzie sprawdza się znakomicie.

Płyty chodnikowe

Płyty chodnikowe i kamień ogrodowy łączą w sobie zalety związane z funkcjonalnością oraz komfortem korzystania z nawierzchni nimi wyłożonych, jak również zalety czysto estetyczne, ponieważ na pewno zaimponuje nam feeria kolorów i bogactwo kształtów, jakie są dostępne w sprzedaży. Wykorzystanie płyt chodnikowych będzie stanowiło uzupełnienie domu i dopełnienie innych układów z kostki brukowej znajdujących się na posesji. Co ważne, chodniki dzięki nim można ułożyć za stosunkowo niewielkie pieniądze, co wcale jednak nie oznacza, że trzeba będzie czynić kompromisy estetyczne rezygnując z ciekawych motywów śródziemnomorskich czy nowoczesnej estetyki.

kostka, bruk

Elementy małej architektury

Elementy małej architektury, tak zwane produkty brzegowe, to między innymi ścianki oporowe, schody i krawężniki. Ich zadaniem jest równocześnie zdobienie oraz zabezpieczanie konstrukcji. Dzięki nim grunt nie będzie się osypywał, a ciągi komunikacyjne się nie zabrudzą. Jest to element, którego estetyce poświęcono naprawdę wiele wysiłku.

Tarasy z kostki brukowej

Taras to nieraz nasze ulubione miejsce w całym domu. Można w nich spokojnie wypocząć i cieszyć się ogrodem bez odmawiania sobie domowych wygód. Żeby jednak to było możliwe, trzeba zadbać o odpowiednią nawierzchnię tarasu. Funkcjonalność, trwałość i odporność zapewnią nam kostki brukowe, których wiele rodzajów dostosowane jest estetycznie właśnie do tarasów.

Schody

Elementem przestrzeni wokół domu są także schody. Muszą przetrwać bez uszkodzeń przez długie lata, i to warunkach intensywnej eksploatacji. Do ich konstrukcji można wykorzystać płyty z piaskowca, które są zaskakująco łatwe w pielęgnacji oferując jednocześnie ponadczasowy szyk. Połączenia kostki brukowej i piaskowca na schodach stają się coraz bardziej popularne, ponieważ wymagają tylko sporadycznej pielęgnacji, która zapewni im trwałość na długie lata.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz