Specyfikacja kostki brukowej

Gdy zastanawiamy się, czym wyłożyć ścieżkę, zwykle nie mamy wątpliwości, co do tego, że najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji nawierzchnia twarda. Oferta materiałów, a w dalszej kolejności także kształtów i kolorów jest zresztą niemal nieograniczona, jeśli zaś zależy nam na atrakcyjności wizualnej, można na nią liczyć między innymi wówczas, gdy zdecydujemy się na połączenie dwóch materiałów. Gdybyśmy mieli wskazać ten materiał, który obecnie cieszy się szczególnie dużą popularnością, z pewnością na miano to w pierwszej kolejności zasłużyłaby kostka brukowa. Dziś produkuje się z niej zarówno elementy jedno-, jak i dwuwarstwowe, a grubość kostek sprawia, że można wykonywać z jej użyciem nawierzchnie obciążane w różny sposób. Sama wierzchnia warstwa kostek wykonanych z betonu jest zresztą w coraz większym stopniu dopasowana do potrzeb zgłaszanych przez klienta, może być więc gładka, piaskowana albo śrutowana w zależności od tego, jaka jest koncepcja kupującego.

Płyty betonowe są nam oferowane dziś w kilku rodzajach, mamy więc do czynienia z płytami chodnikowymi, tarasowymi oraz z tak zwanymi płytami stemplowanymi. Te płyty chodnikowe, które są dziś produkowane, mogą być zresztą barwione na różne kolory, mamy przy tym do czynienia zarówno z barwieniem powierzchniowym, jak i w masie, w trakcie produkcji. Co więcej, zastępują one zastosowanie jedynie na ciągach pieszych, gdy bowiem mamy do czynienia z większym obciążeniem, nie radzą sobie już jednakowo dobrze. Z kolei przy płytach tarasowych najczęściej stosuje się grys kamienny. Ten może zresztą charakteryzować się zróżnicowaną kolorystyką. Tu warto wspomnieć i o antypoślizgowej powierzchni, której nie można nie docenić z uwagi na to, że powala na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Płyty stemplowane zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że do ich barwienia dochodzi już na etapie procesu produkcyjnego. Z kolei nawierzchnie monolityczne są wykonywane bezpośrednio na miejscu budowy. Innym materiałem znajdującym zastosowanie w procesie budowy kostki jest drewno.

nawierzchnia, kostka

Tu warto wspomnieć o nawierzchniach wykonanych z podkładów kolejowych oraz z tych, które powstają dzięki wykorzystaniu ociosanych bali. Zastosowanie znajduje też kostka brukowa, a nawet gotowe kołki – sosnowe lub akacjowe w zależności od indywidualnym potrzeb zamawiającego. Kolejnym ciekawym materiałem jest klinkier. Cegły klinkierowe są zazwyczaj układane na płask, choć wtedy, gdy mamy do czynienia z nawierzchniami narażonymi na większe obciążenia, znacznie popularniejsze jest układanie ich na rąb. Tego rodzaju materiał jest ceniony przede wszystkim dlatego, że wykazuje się odpornością na warunki atmosferyczne, nie ulega jednak uszkodzeniom także pod wpływem środków chemicznych takich, jak choćby benzyna. Kamień to prawdziwy król budownictwa, nic więc dziwnego, że kamienie trudnościeralne znajdują zastosowanie także podczas budowy kostki brukowej. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o marmurze i granicie, choć często mamy do czynienia również z kwarcytem. Bruk tego rodzaju sprawdza się zwłaszcza w kontekście podjazdów dla samochodów, sprawdza się przy tym znakomicie i wówczas, gdy wykłada się nim duże powierzchni. Sama kostka może mieć powierzchnię gładką oraz nierówną. Kamień bywa też wykorzystywany do produkcji płyt chodnikowych. Kupując kostkę warto pamiętać nie tylko o materiale, z jakiego powstała i jego cechach, ale również o naszym rzeczywistym zapotrzebowanie. Należy też liczyć się z koniecznością uiszczenia kaucji za palety i pamiętać o tym, że kostka szara zawsze będzie tańsza od kolorowej.

Autor

Redakcja kostkatarnow.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz